یکشنبه     18/خرداد/1399 
دسته: اخبار
بازدید: 268

IMG 3464

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ جلسه تبیین سیاست های آمایش استان در حوزه آب روستایی به ریاست مجید پورعیسی رییس سازمان و با حضور خطیب مجری طرح مطالعات آمایش استان، خواجوی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و سایر مدیران و نمایندگان دستگاههای مرتبط چهارشنبه 98/4/26 در سالن شهید بهشتی سازمان برگزار شد.

مباحث مطروحه:

        در ابتدای جلسه مجید پورعیسی، رییس سازمان گفت: قانون برنامه پنجم توسعه و بخش آب، تکالیفی را برای دولت مشخص و دولت به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرده است و با توجه به تأکید استاندار محترم در شورای حفاظت آب به منظور رسیدن به تفاهم در استان جلسات کارشناسی و سیاستگذاری و مدیریتی برگزار می شود. وی با توجه به راهکارهای ارائه شده در سند آمایش بر تامین الزامات آن به منظور اجرایی شدن راهکارها تأکید کرد.

      خواجوی، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری با اشاره به تبدیل مشکل آب در روستاها در ماه های گرم سال به بحران گفت: بدنبال این هستیم که با تمهیداتی که شرکت آب و فاضلاب روستایی با همکاری اتحادیه تعاونی دهیاران استان انجام می دهد تا حدی از بحران کم آبی در روستاها را کاهش دهیم. در حال حاضر  روستا با تانکر آبرسانی می شود و در بازدیدهایی که در معیت استاندار محترم از شهرستان ها صورت می گیرد هم مهمترین مطالبه مردم رفع مشکل کم آبی است.

وی ادامه داد رفع این مشکل توجه ویژه در سطح کلان کشور به این مهم را می طلبد. در حال حاضر اتحادیه تعاونی دهیاران استان با همکاری آب و فاضلاب روستایی با  32 دستگاه تانکر طرح آبرسانی سیار را بر عهده دارد. مدیرکل دفتر روستایی و امور شوراهای استانداری به فرسودگی شبکه های آب روستایی اشاره و تصریح کرد در صورت تزریق اعتبار و رفع مشکل فرسودگی شبکه آب بخش عمده ای از مشکل کمبود آب شرب مردم مرتفع خواهد شد.

خطیب، مجری طرح مطالعات آمایش استان ضمن تقدیر از تلاش برای اجرایی شدن سند آمایش گفت: نکته مهم در بحث آب بعنوان یکی از بخش های مهم سند آمایش، همکاری و مشارکت تمامی دستگاه های اجرایی مرتبط در مطالعات این بخش است و مشکل آب بعنوان یکی از مهمترین چالش های استان شناخته شد. وی به موضوع صرفه جویی 30 درصدی تا سال 1400 اشاره کرد.

خطیب ادامه داد: راهکارهایی در سند ارائه شده و مسئله مهم اجرا است و با توجه به تأکیدات سند آمایش از جمله تغییر الگوی کشت و... راهکارهایی در 3 فاز کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نیز ارائه شده است.

در پایان اعضاء حاضر در جلسه به بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارها و روش های انجام کار پرداختند.

مصوبات:

به منظور اجرایی شدن آنچه به دستگاه ها تکلیف می شود الزاماتش نیز تأمین شود.

IMG 3496

IMG 3476